16.09.2014 г.

рефлексология

Плантарна рефлексология
Плантарната рефлексология или точков лечебен масаж на стъпалата е много разпространена техника, практикувана с голям успех в развитите европейски страни.
От древността стъпалата на краката са признати за най-подходящата / също не единствена/ рефлексна зона или зона, намираща се в най-тясна връзка с останалите части на тялото. Посредством плантарната рефлексология, техника на масаж, при която се манипулира изключително с палците на ръцете, е възможно въздействие върху някои точки на стъпалото за да се рестабилизира нарушения баланс на жизнената енергия, която е в основата на правилното и хармонично функциониране на организма и за превенция на много заболявания и патологични процеси.
По ходилата на краката са разположени многобройни нервни окончания / повече от 7200/, които въздействат по рефлексен път върху целия организъм. Те са част от тялото в тясна връзка с всички останали, което става възможно чрез участието на главният мозък, който получавайки съответният импулс и след като го дешифрира, изпраща отговора там, където е необходимо.
Терапевтът по време на сеанса упражнява точно премерен натиск върху определени токи и зони на стъпалото без да повдига и премества позицията на палеца от повърхността на тялото, извършвайки приплъзващо движение с формиращо 70 градусов ъгъл сгъване на горната част на палеца и винаги поддържащо умерена скорост и праволинейна посока напред. По тази начин се следва предварително начертана схема на придвижване по специална своеобразна карта на рефлексни точки.
На стъпалата на краката човешкото тяло е представено като фигура на седнал човек и рефлексните точки се представят в същата последователност на отговарящите им анатомични органи. Започва се от главата, рефлексираща върху пръстите на краката и се стига до таза, който има рефлексна зона върху глезена. Двата крака освен това представляват една половина /всеки един от тях/ на тялото, включващи и съответните им вътрешни органи.

Една индивидуална терапия

Рефлексологията е в състояние да постигне добър статус на функционалност на органа, чиято рефлексна зона е подложена на акупресура и масаж. В зависимост от различните случаи, тази зона може да отговори с болка, неприятно усещане, удоволствие или просто с безразличие. Болезнена зона или точка означава някакво потенциално или актуално заболяване на отговарящият орган. Нарушенията на неговите функции трябва да се наблюдават и изследват внимателно, защото могат да имат различен произход и причина. Всеки случай е различен и строго индивидуален.
Не на последно място трябва да подчертаем, че плантарната рефлексология няма вредни странични действия, защото произвежда позитивна реакция, която се противопоставя успешно на евентуални проблеми на енергийния баланс в организма. И ако е вярно, че нейното поле за апликация е обширно и разнообразно, движейки се от лечение на алергиите до това на депресиите; от подобрение в хормоналния баланс до успокоение на артрозата и т. н., то още повече е вярно това, че с един кратък цикъл от терапевтични сеанси при смяната на сезоните може да се постигне значително подобрение на здравето и общото състояние на всеки човек от всички възрасти и да се поддържа в добра физическа и психическа форма тяло и дух. За да се изготви индивидулна терапия трябва да се намерят специфични за всеки човек точки и зони и да се направи персонална стратегия за терапия.


http://lechenie.newage.bg/

Масажът

Масажът
Физическата полза от масажа е всестранна: подобрява обръщението на кръвта и лимфата в тялото, понижава високото кръвно налягане, укрепва имунната система, намалява мускулното напрежение и отоците, облекчава мускулните и ставните болки. За мнозина масажът е най-важният елемент на третирането с ароматерапия, тъй като се приема едновременно като средство, което успокоява и ободрява. Нерядко пациентът заспива на кушетката за масаж, но дълбоката релаксация не води задължително до такъв ефект и може да се постигне и без него. Някои хора се чувстват ободрени след добър масаж много повече, отколкото след нощна почивка - дори и в съня мускулите могат да останат напрегнати. Все пак с течение на времето масажът подобрява качеството на съня и степента на релаксация. Много са случаите, когато пациенти, явяващи се на втори сеанс, споделят, че вечерта след първия масаж са спали по-добре от всякога.
Този тип релаксация е характерна особеност за леченията, основаващи се на телесен контакт, за разлика от другите, при които се предписват лекарства. Това е една от причините, обясняващи непрекъснато увеличаващата се популярност на подобни лечения и следователно ролята им в оздравителния процес не трябва да се подценява. Простият акт на масажиране и релаксация на мускулите подтиква ума да прекъсне за кратко време обичайната си висока активност. Мускулното напрежение често се намира в пряка връзка с психичното напрежение и потиснатите емоции. Дейността, успокояваща физическото напрежение, рефлектира върху психиката и по този начин спомага да се разруши „бронята", т. е. бариерите и защитните валове, които сами поставяме между себе си и външния свят. Отстраняването на напрежението не се придружава задължително от емоционално избухване. Благодарение на масажа често чувствата „изплуват на повърхността", понякога „се изливат" външно със сълзи или думи за „изплакване на болката". Това е доказателство за релаксиращия емоциите ефект на масажа, но трябва да се подчертае, че обикновено той представлява едно тихо, приятно и лишено от подобни изблици лечение.
Добрият масаж, както всяко средство, оказващо дълбоко отпускащо въздействие, бива последван от чувство за добро физическо състояние и от повишаване на общото ниво на енергия. Може да се каже, че енергията, която е била блокирана от напрежението, сега има възможност да тече нормално и естествено и ние чувстваме повече сила. Напрегнатостта поставя бариери по пътя на енергията, докато релаксацията ги премахва. В случай че уморяемостта е най-ранният признак за нарушено здраве, масажът трябва да бъде първото лечебно средство, до което да се прибегне.
Нуждата ни от обич и допир е по-голяма, когато се намираме в състояние на сериозен стрес или на болест. В книгата си „Проникване в глъбините на собствената личност" Журар посочва, че докосването може да намали стреса и по този начин да даде възможност на пациента да мобилизира собствения си оздравителен потенциал. В някои болници масажът вече рутинно се използва за отпускане на мускулното напрежение, подобряване на съня, облекчаване на болката и снижаване на високото кръвно налягане, както и заради успокояващия му ефект. Плакси Кини, сестра в Оксфордския център за обучение на медицински сестри към болницата Радклиф, коментира този факт по следния начин: „Освен като успокояващо средство масажът с етерични масла често се прилага като алтернатива на обезболяването, особено за типа болка, трудно повлияваща се от таблетки и инжекции, като например фантомната болка в чукана на ампутиран крайник. Понякога сестрите предоставят извършването на масаж с етерични масла на близките на пациента."
Днес разполагаме с реални доказателства за това, че масажът намалява напрежението у хора в състояние на стрес (никой със собствен опит в областта на професионалния масаж не би претендирал за допълнителни доказателства относно неговия антистресов ефект). Д-р Питър Никсън, кардиолог, консултант в болницата Чаринг Крос (Лондон), въвежда масажа за ограничаване на стресови състояния при сърдечно болни. Използва се масаж на меките тъкани като интегрална част от програмата за рехабилитация на пациентите, при които стресът е причинил значително влошаване на общото състояние. Никсън дава следното обяснение: „Болните с различни сърдечни проблеми се подлагат на масаж и ако това доведе до намаляване на кръвното налягане и на емоционалното напрежение, на пациента се предоставя възможност на тази база да подобри общото си състояние с помощта на собствени усилия, разбира се, под надзора на терапевт. Масажът допринася за създаване на добри взаимоотношения между тях, а това от своя страна окуражава болния да спазва съветите на терапевта, както и да се възползва от всяка възможност за самопомощ."
Някои от големите органи на тялото, например дебелото черво, са достъпни за масажиране. По-дълбоко разположените като черния дроб и бъбреците могат да бъдат повлияни от масажиране на надлежащия телесен участък. Мудни или боледуващи органи се подлагат на нежно стимулиране чрез увеличаване на локалното кръвообращение и нервните импулси. По-усъвършенстваните видове масаж използват акупресурните точки, понякога наричани „отключващи", които активизират специфични вътрешни органи независимо от отдалечеността им. Правилният начин за оказване на натиск в споменатите отключващи точки „енергетизира" съответния орган по пътя на т. нар. „рефлекторен" ефект (оттам произлиза терминът рефлексотерапия, която използва рефлексите в дланите и стъпалата). Тези методи включват акупресурата и шиацу (и двете на базата на акупунктурните точки), невромускулен масаж, "допир за здраве" (форма на мускулно тестуване) и рефлексотерапията (основаваща се на други системи). Обикновено най-малко една от изброените форми на точков акупресурен масаж се прилага в ароматерапията, а всички те са дисциплини, имащи право на самостоятелно съществуване и изискващи специализирана подготовка. Някои техники на точковия акупресурен масаж могат да бъдат описани като брънка, свързваща чисто физическото третиране и онова, което въздейства върху неравновесията на фината енергия.
Тъй като сме на темата масаж, редно е да се подчертае, че както растителните, така и етеричните масла се абсорбират бързо от човешката кожа. Това се дължи отчасти на техния летлив, полугазообразен характер и отчасти на факта, че представляват липиди. Водноразтворимите вещества преминават през кожата далеч по-трудно, защото поначало тя е непромокаема

10.09.2014 г.

най-екзотичната и мечтана дестинация – Хавай

В основата на този масаж е хавайската философия за живота и щастието, върху разбирането, че всяко същество се стреми към хармония.Древните полинезийци вярвали, че хармонията се постига чрез циркулацията на енергийния поток в организма. Всяко заболяване е дисхармония. Постоянното напрежение блокира свободния приток на енергия. Чрез масажа ломи-ломи се отстраняват тези блокажи и се предизвиква самолечебна процедура благодарение на отприщения поток. В това именно се крие изцелението. Натрупаните негативни емоции и напрежение са отстранени. Лечебният ефект продължава да действа дълго след процедурата. Смята се, че ломи-ломи е способен да даде сила и живот на всичко-ломи-ломи се предлага и у нас,отдавна е напуснал пределите на родината си.Традиционно ломи-ломи  започва, като се създава атмосфера на смирение, спокойствие и доверие-хавайска музика за допълнително отпускане и релакс.Така ломи-ломи не действа само на едно ниво, а извършва лечение, което засяга всички измерения на битието. 

9.09.2014 г.

масажa може......

Чрез масажa може да се отстрани или да не се допусне настьпващо заболяване. .,. Масажат има за цел да деблокира , да разнесе излишька от енергия или да придаде енергия при недостиг , с което се получава оздравитален ефект. Активизира собствените защитни сили на организма и възстановява неговите функции, стимулира лимфната система .Премахва плексити, облекчава или премахва болки в главата,гьрба , раменете и тазобедрената става, напрежението и умората от мускулите. Тялото се тонизира подобрява се кръвообрьщението и циркулацията, Премахва всекидневни смущения предиэвикани от стрес, преумора и пренапрежение. Премахва отрицателната енергия и зарежда с положителна .

7.09.2014 г.

да внимаваме, да уважаваме тялото си...

Днес попаднах на една руска статия за това как йога може да бъде вредна и буквално да съсипе тялото ни. Американски йога инструктор споделя виждането си, че повечето практикуващи незабавно трябва да преустановят заниманията си с йога, тъй като за застрашени от сериозни здравословни проблеми. Според него йога е система, която е подходяща само за НАПЪЛНО ЗДРАВИ ХОРА. След това дава много примери за млади хора, които си докарват невероятни травми: 28-годишна жена получава инсулт след изпълнение на поза "Мост" с опора на главата. След 2-годишно лечение жената с много усилия започнала да ходи. Имала също така нарушения в зрението на лявото око. Студент пък получил схващане в краката след продължително седене в поза "Ваджраасана"- седеж на колене, вследствие на което седалищен нерв бил сериозно увреден от притискането в позата, което довело до влошаване на кръвообращението в таза. 25-годишен млад мъж потърсил болнична помощ с редица оплаквания: не можел да контролира добре лявата част от тялото си, имал нарушено зрение и преглъщал трудно. Оказало се, че имал блокирана артерия в между втория и третитя прешлен, което спирало нормалния кръвопоток. Травмата той си причинил вследствие на ежедневна практика- изпълнявал поза "Свещ" всеки ден в продължение на пет минути, каквато била инструкцията по системата на Айенгар.
И трите случаи са регистрирани в Чикагската болница.
  • Както виждаме, йога може да бъде и вредна- нейното криво разбиране и изключително опасно. Може би съм споделяла мнението си за системата "Айенгар", което напълно се припокрива от статията, но умишлено няма да превеждам някои фрапиращи примери за това как тя върви против всички закони на човешката анатомия, защото тук не става въпрос за една система. Става въпрос за това, че йога е различна, тя не е като ходенето на фитнес. Никога, когато съм била редовна във фитнеса, не съм изпитвала болки, не са ми се "отключвали" забравени травми. Същото обаче не важи за асаните- с тях съм си причинявала доста неприятни усещания, както под контрола на инструктор, така и на "своя глава". Това, което можем да си докараме с йога, е малко вероятно и посочените примери са много редки, но стане ли нещо, възстановяването при всички случаи е много по-бавно и трудно отколкото възстановяването след травма от някакво по-конвенционално упражнение. Трябва да бъдем изключително внимателни и да не изпадаме в крайности, защото нашето тяло ни ограничава и ако не се съобразяваме с това, ще пострадаме. И в това отношение нашата практика е наш учител- учи ни да се въздържаме, да внимаваме, да уважаваме тялото си...

4.09.2014 г.

Терапиите за тяло и масажите са инвестиция за здраве, хармония и баланс.

      


       SPA терапиите за постигане и запазване на здраво и красиво тяло са не само полезни, но и приятни. 
       Традиционните SPA терапии са разнообразни и разчитат на естетствените продукти от природата за постигане на резултати. 
       В ръцете на опитен терапевт изцяло посветен на SPA изкуството - отпуска тялото, освобождава ума и успокоява душата в една атмосфера на хармония и блаженство.
        Отпуснете се и съживете сетивата си с  лечебни процедури за ума, тялото и душата. 
Поглезете сетивата си с терапии за лице и тяло, повдигнете духа си 
и просто се насладете!